مشاهیر برنامه نویسی جهان

مشاهیر برنامه نویسی جهان

چکیده: نام برخی از مشاهیر برنامه نویسی جهان تا بیاموزیم که بسازیم نه اینکه فقط مصرف کنیم.


دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲  ۰ نظر   ۲۵۶۷ بازدید

Ada Lovelace

(Ada/Algorithm for the analytical engine (1843

مشاهیر برنامه نویسی

آدا لاولیس (دختر پاول لرد ببایرون) در 10 دسامبر 1815 در لندن بدنیا آمد. او توضیحاتی در خصوص ماشین محاسباتی مکانیکی چارلز بابیج ارائه نمود و توانست الگوریتمی کاربردی برای آن پیاده سازی کند، بدین دلیل نخستین برنامه نویس جهان لقب گرفت و زبان آدا را ابداع نمود.

Alan Turing

(Turing Machine (1937

مشاهیر برنامه نویسی

آقای آلان تورینگ، روال و پروسه قابل توجه ای را توسط ماشین تورینگ برای خلق کامپیوترهای مدرن بدوی خلق نمود. او به مفهوم الگوریتم و محاسبات با ماشین تورینگ که ماشین اتوماتیک نیز نامیده میشد رسمیت بخشید. یک ماشین تورینگ می تواند اقتباس منطقی از هر الگوریتم کامپیوتری را شبیه سازی کرده و ویژگی مفیدی را برای تشریح توابع درونی پردازشگر(CPU) ارائه نماید.

John von Neumann

(von Neumann architecture (1945

مشاهیر برنامه نویسی

جان فون نویمن خالق معماریVon Neumann بوده و در طراحی و ساخت اولین کامپیوتر بنام ایناک سهم مهمی داشته است. این معماری باعث ذخیره سازی برنامه ها در حافظه کامپیوتر می شود. این نوع معماری نحوه استفاده یک پردازشگر(CPU) از حافظه(Memory) کامپیوتر برای دریافت و پردازش ساختارها و داده ها را پیاده سازی می کند.

John W. Backus

(FORTRAN (1954

مشاهیر برنامه نویسی

قبل از ابداع زبان برنامه نویسی فورترن، برنامه نویسی بسیار مشکل و طاقت فرسا بود. جان وارنر بکوس دانشمندی آمریکایی بود و رهبری گروهی را برعهده داشت که اولین زبان برنامه نویسی سطح بالا(high-level programming language) را ایجاد کردند. همچنین مخترع فرم بکوس-نائو(BNF) نیز بود که تقریباٌ پر استفاده ترین نمادگر برای تعریف نحو(Syntax) زبانهای صوری است.

John McCarthy

(Lisp (1958

مشاهیر برنامه نویسی

پروفسور جان مک کارتی در سال 1917 در بوستون متولد شد. و در زمینه هوش مصنوعی فعالیت کرد و در سال 1958 زبان برنامه نویسی لیپس را ابداع نمود. این زبان مانند زبان پرولوگ بیشتر برای برنامه نویسی در زمینه هوش مصنوعی بکار گرفته شد. این زبان از نحو ساده ای برخوردار است و تجزیه و پیاده سازی نسبتاٌ آسانی دارد که از اولین زبانهای سطح بالا محسوب می شود.

Donald Knuth

TeX (1978) and MMIX

مشاهیر برنامه نویسی

دونالد کنوت دانشمند کالیفرنیایی و عملاٌ پایه گذار و پدر آنالیز الگوریتمهاست و سهم فراوانی در گسترش مبانی نظری شاخه های مختلف علوم کامپیوتری دارد. همچنین طراح سیستم حروفچینTex و سامانه حروف فراقلم(MetaFont) و مطرح کننده برنامه نویسی ادبیاتانه است.

Ken Thompson and Dennis Ritchie

Unix (1969), B (1969) and C (1972) programming languages

مشاهیر برنامه نویسی

کن تامسون و دنیس مک آلیستر ریچی دو دانشمند آمریکایی هستند که سیستم عامل یونیکس را طراحی نمودند. ریچی به همراه فردی دیگر بنام برایان کرنیگان زبان برنامه نویسیC را طراحی کردند. تامسون هم زبانB را نوشت که سیستم عامل هایی بر اساس این زبانهای برنامه نویسی طراحی و پیاده سازی گردید.

Bjarne Stroustrup

(C++ (~1983

مشاهیر برنامه نویسی

بی یارنه استراس تروپ دانشمندی دانمارکی است که خالق و توسعه دهنده زبان برنامه نویسی همه منظورهC++ است که بواسطه همین زبان دنیای برنامه نویسی را با بکارگیری مفاهیم شی گرایی در زبانC متحول ساخت. او قابلیت های فراوانی بمانند کلاس، شی، ساختارها، توابع مجازی، سربارگذاری عملگرها و... را به زبانC اضافه نمود تا دنیای مجازی برنامه نویسی را کاملاٌ منطبق بر دنیای واقعی پیرامون ما بسازد.

Richard Brodie

(Microsoft Word (1983

مشاهیر برنامه نویسی

ریچارد برودیه دانشمندی آمریکایی و هفتادوهفتمین نفر استخدام شده در شرکت غول مایکروسافت بود که نرم افزارWord را برای آن شرکت با استفاده از زبان برنامه نویسیC++ نوشت. وی چندین تالیف برجسته در زمینه برنامه نویسی دارد.

Richard Stallman

(Emacs editor/Lead architect of the GNU project (1983

مشاهیر برنامه نویسی

ریچارد استالمن یک آمریکایی طرفدار نرم افزارهای آزادopen Source و برنامه نویسی تواناست. او پروژهGNU را برای ساخت سیستم عاملی کاملاٌ آزاد شبیه به یونیکس آغاز نمود و مدیریت و معماری این پروژه را برعهده گرفت. با آغاز بکار این پروژه او نخستین قدم را در جنبش نرم افزارهای آزاد برداشت و در اکتبر 1985 بنیاد نرم افزارهای آزاد را بنا نهاد.

Larry Wall

(Perl (1987

مشاهیر برنامه نویسی

لری وال سازنده و ابداع کننده زبان برنامه نویسی پرل در سال 1987 است. پرل زبان برنامه نویسی است که امروزه بیشتر در زمینه های هوش مصنوعی، ژنتیک، نظامی، تحقیقاتی و صنعتی بطور گسترده ای کاربرد دارد. ساختار این زبان برگرفته از زبان برنامه نویسیC++ است.

(Guido van Rossum a.k.a BDFL (Benevolent Dictator for Life

(Python (1989

مشاهیر برنامه نویسی

گیدو ون روسوم برنامه نویسی هلندی است و شهرت وی بخاطر ابداع زبان برنامه نویسی پایتون است. پایتون زبان برنامه نویسی همه منظوره، سطح بالا، شی گرا، و مفسر است.

Tim Berners-Lee and Robert Cailliau

(HTTP, HTML, World Wide Web (www) (1990

مشاهیر برنامه نویسی

سر تیموتی جان برنز-لی دانشمند انگلیسی کامپیوتر و استاد دانشگاهIT و ریاست کنسرسیوم وب جهان گستر است(www) و تکامل وب را تحت نظر دارد. او مخترعWWW است که همه به بزرگی و عظمت آن واقفیم. او به کمک رابرت کی لیو ارتباط موفقیت آمیزی بین یک میزبان و کاربرHTTP را از طریق اینترنت برقرار نمودند.

Linus Torvalds

(Linux Kernel /Git revision control system (1991

مشاهیر برنامه نویسی

لینوس توروالدز مهندس نرم افزار فنلادی است که با آغاز و توسعه هسته لینوکس و همچنین ساخت نرم افزار گیت شناخته شده است. وی در حدود 2% از هسته لینوکس را شخصاٌ نوشته که یکی از زبانهای آزاد برنامه نویسی مهم در سیستم عامل بشمار می رود.

John D. Carmack

Co-founder of id Software /Game programmer

مشاهیر برنامه نویسی

IT Software یک کمپانی بزرگ تولید بازی در جهان است که جان دی کارمک توانست در آنجا گرافیک و ابعاد را بطور محشری وارد برنامه نویسی نماید و بازی های 3D را پایه ریزی نماید.

Tim Sweeney

Founder of Epic Games/Unreal engine programmer

مشاهیر برنامه نویسی

تیم سوینی توانست در رقابتی در زمینه برنامه نویسی گرافیکی بر کارمک پیروز گردد و مؤسس شرکتی در زمینه موتور طراحی بازی های گرافیکی است. او نویسنده مقاله موتورهای غیر واقعی در برنامه نویسی میباشد. او با موفقیت توانست پردازش تصویر، رنگ بندی پویا و اندازه شناسی واقعی را پیاده سازی نماید.

James Gosling

(Java (1995

مشاهیر برنامه نویسی

جیمز گاسلینگ را پدر برنامه نویسی جاواJAVA نامند. او جاوا را زمانی که در شرکتSun Microsystems کار می کرد ابداع نمود. جاوا از زبانهای برنامه نویسی سطح بالا و بسیار قدرتمندی است که ساختار خود را ازC وC++ گرفته است اما با امکاناتی کمتر و توابعی ساده تر. این زبان از امنیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و در آمریکا طرفداران زیادی دارد. او ماشین جاوا را نیز خود نوشتJRM .

David Heinemeier Hansson

(Ruby on Rails (2004

مشاهیر برنامه نویسی

دیوید هانمیر هانسون سازنده و ابداع کننده زبان رابی آن ریلز(Ruby on Rails(ROR می باشد که شرکت اپل در برخی از محصولاتش از این تکنولوژی بهره می برد. این زبانی است تحت وب و آزاد که بطوری ساده بهره بری وب را افزایش می بخشد.

Anders Hejlsberg

(Turbo Pascal (1981), Delphi (1999), C#(~2000

مشاهیر برنامه نویسی

اندرس هگلسبرگ معمار تمامی نسخه های کامپایلر توربو پاسکال و همچنین سه نسخه اولیه بورلند دلفی است و در حال حاضر در شرکت غول مایکرو سافت رهبر و مدیر گروه برنامه نویسی سی شارپC# می باشد.

Rasmus Lerdorf

PHP

مشاهیر برنامه نویسی

راسماس لردوف دانمارکی بوجود آورنده زبان برنامه نویسی همه منظورهPHP است که تحت وب است و زبانی است آزاد و بیشتر برای برنامه نویسی سمت سرور در وب گاههای پویا استفاده می شود.
سقف کاذب - شرکت طراحی سایت - دیوارپوش پی وی سی